Kdy je vhodné použít tryskací box

Asi není třeba říkat, že čas od času potřebujeme něco obrousit. A nezáleží příliš na tom, zda jde o drobný předmět, kde potřebujeme ohladit hrany, nebo o fasádu domu, kterou je nutné vyčistit. Ve všech případech pak platí, že jedním z nejlepších brusných materiálů je písek.

Ovšem nejspíš by nebylo výhodné používat jej ručně. I proto existují přístroje, které nám s tím mohou pomoci. Jedním z nich je pískový tryskací box Pískovačky. V podstatě se jedná o čerpadlo, které hadicí vypouští proud písku pod vysokým tlakem. Tím se účinnost ještě zvýší, a nejenže práce je jednodušší, ale také trvá podstatně kratší dobu.

pisek2

Samozřejmě je potřeba uvážit, co přesně brousíme. Především jde o velikost – na sklenici nejspíš nebudeme používat hasičskou hadici, zatímco s úzkým, soustředěným proudem bychom dům dělali skutečně hodně dlouho.

Zapomenout však nesmíme ani na objem písku, který bude potřeba. Proto je nutné zvolit vhodnou velikost boxu. Pokud bude příliš malá, budeme muset písek často doplňovat, a to bude znamenat ztrátu času. Nehledě na fakt, že menší boxy mají i menší hadice. Je tedy třeba vždy najít ten správný.

piskovacka1

Otázkou pak také je, zda se hodí k broušení skutečně všech materiálů. Přeci jen každý z nich má jiné vlastnosti. A je pravdou, že jsou situace, kde je použití písku coby brusného materiálu nevhodné.

Příkladem může být dřevo. I to je mnohdy nutné obrousit, avšak písek není pro tento účel zrovna nejvhodnější, již jen proto, že jej nevyhladí, nýbrž způsobí, že dřevo bude plné třísek. A asi není třeba říkat, že to není zrovna ideální stav.

Je tedy nutné si vždy předem promyslet, co vlastně od broušení očekáváme, a čeho chceme dosáhnout. Podle toho pak můžeme vybrat vhodný brusný nástroj. Ačkoliv je totiž písek v mnoha případech nejvhodnější, jak již bylo řečeno, nemusí tomu tak být vždy. Je tedy na nás, abychom správně posoudili situaci a podle toho se rozhodli.