Parametry současných LED žárovek se spektrem denního světla předčí své wolframové předchůdce


Staré žárovky se žhavicím vláknem měly jednu podstatnou výhodu, kterou nebylo možné překonat ještě před několika lety žádným jiným zdrojem světla. Podařilo se to až poslední generaci polovodičových diod s řídícími čipy. Jde totiž o přijatelnou barvu světla, tzv. teplou bílou, která ve večerních hodinách v našich domovech zdomácněla již na počátku dvacátého století, a která se hodí do míst, kde odpočíváme, tedy hlavně do obývacího pokoje a ložnice. Zároveň mají předměty pod žárovkou https://www.4studio.cz/trvale-svetlo-daylight-4studio-ss-16-50×70-s-zarovkou-85w-40240 přirozenou podobu, barvy nejsou zkreslené a odpovídají reálnému zobrazení za denního světla. Tento údaj se značí jako index podání barev a wolframová žárovka jej má téměř ideální.

led halogeny

V současnosti vyráběné LED žárovky to již dokážou také, navíc s mnohem nižší spotřebou energie. Vybírejte ovšem mezi těmi, co obsahují plné spektrum denního světla. Nejčastěji se s nimi na trhu setkáte ve dvou podobách:

Mléčná LED žárovka – většina dodávaných výrobků na trh v této kategorii má tvar klasické žárovky s wolframovým vláknem. Je obdařena šroubovací paticí se závitem E27 a baňkou, připomínající tvar hrušky. Baňka se však vyrábí z plastu a podobá se klasické žárovce z mléčného skla. Na první pohled je od ní k nerozeznání, přitom plastová baňka čerpá ze svých výhod – především ji tak snadno neprorazíte, a pokud se vám to podaří, neroztříští se na tisíc kousků.

LED žárovka

Filamentová (pseudovláknová) žárovka – průmysloví designéři šli spolu s technology ještě dál, aby zákazníkům nabídli něco neobvyklého, v retro stylu. Tentokrát je baňka skleněná, závit patice zůstal beze změny a uvnitř baňky jsou miniaturní, velmi tenké diody rozmístěny v několika krátkých úsečkách, které připomínají wolframové vlákno původní žárovky. Při pohledu na rozsvícenou filamentovou žárovku máte dojem, že máte co do činění s původním Edisonovým vynálezem z konce 19. století. Jsou sice dražší, než ty z mléčného plastu, ale můžete je našroubovat do svítidla bez krytu, například do stropního lustru, kde jejich jedinečný vzhled spíše vynikne.