Agama vousatá

Agama ve volné přírodě žije poze v Austrálii v pouštích, polopouštích, buších a savanách. Žije převážne ve skupinách. Je to denní ještěr, který má žluté až žlutohnědé zbarvení a dorůstá do velikosti 60ti cm. Dožívá se zhruba 10 let. Stejně jako had při růstu svléká svou kůži, i když ne v celku, ale po částech a v různém období.
Pokud se rozhodnete pro její chov, je důležité si nastudovat v jakých podmínkách žije, jaká je její strava a vše co je potřeba zařídit, než si zvíře přinesete domů.
agama bradatá
Jako první musíte kopupit terárium. Vhodná velikost je 120x60x60, jehož pořizovací cena se pohybuje kolem 5 000.-. Musí mít horní i spodní větrání, ale ne na proti sobě, aby nevznikal průvan.
Jedna z nejdůležitějších věcí je osvětlení. Agama je náročná na světlo a teplo. Denní doba svícení by měla být 12 hodin. Tudíž potřebuje teplo, UVB a UVA( záření).
AVA neboli denní světlo by mělo prosvítit celý prostor terária.
UVB neboli teplo, simuluje sluneční svit .
Na trhu už můžete koupit i kombinované světelné zdroje UVA + UVB, cena se pohybuje kolem 600.-, a jednou za rok by se zdroj měl vyměnit.
Pokud vám žárovka dostatečne terárium nevytopí, je potřeba přidat zdroj tepla, třeba v podobě  topného kamene. V létě ji můžete dávat na sluníčko.  Teplota by se měla pohybovat kolem 30°C, na nejteplejším místě , přímo pod zdrojem by měla být 40-45°C, v noci kolem 22°C, tudíž na noc je nutné zhasínat. Vlhkost by se mělapohybovat v rozmezí 50-60%, takže stačí rosit jednou denně.
Dále musíme vybrat vhodný substrát na dno. Ideální je písek do bazénových filtrů, protože je málo prašný, terarijní písky, které koupíte v chovatelských potřebách jsou prašnější.
Do terária patří i dekorace a rostliny, protože agamy rády šplhají a odpočívají nad zemí. Můžete použít různé větve (ne z jehličnatých stromů) a kameny. Mezi vhodné druhy rostlin patří třeba aloe, ale musíte počítat s tím, že agama je bude žrát, takže můžete zvolit i umělé.
tři agamy
Agama vousatá je všežravec, čím je starší, tím více dává přednost rostlinné stravě.  Krmíme jednou denně  živou potravou jako cvrčky, sarančaty, šváby a přidáváme zelené krmení (jetel, pampeliška, vojtěška) a zeleninu (mrkev, čínské zelí). Miska s vodou je samozřejmostí. Občas je vhodné přidávat minerály, třeba REPTIVITE, který se dá koupit kolem 350.-.
Agama je velmi oblíbená, protože vyhledává kontakt s člověkem, opravde velice nenáročná a můžete ji chovat i samotnou.