Jak zdravě zhubnout a bez strádání

Možná jste si všimli několika markantních detailů, které by vám mohly alespoň trochu pootevřít oči a porozumět tomuto problému z globálního hlediska. Kdo má doma psa nebo kočku, zpravidla se snaží kupovat jim kvalitní krmivo. Nyní pomineme nezodpovědné chovatele, nebo některé seniory, co své mazlíčky krmí čokoládou, nezdravými pamlsky, a jejich zvířátka se na procházce spíše valí, než běhají, pokud se vůbec k takové procházce odhodlají. Pokud tedy zvířata dostávají optimální krmivo, jsou dobře živena – vyživena, a zároveň nejsou otylá a jsou vitální.
mix fazolí

Návrat k přirozenosti

A jsme u toho. Většina lidí se cpe nevhodnou stravou, která je nevyživí, a je kaloricky nevhodná, takže příjem a výdej nejsou v rovnováze. Lidé tloustnou, vypadají na první pohled robustně, ale přitom jsou paradoxně podvyživení. Ano, obézní lidé jsou zpravidla podvyživení.

Obezita a nadváha

Tento soudobý problém západní civilizace trápí dokonce tři čtvrtiny Američanů. Proč? Podívejte se jim někdy do talíře.
ořechy ve skořápce

Přechod na přirozenou stravu

Příroda jaksi nepočítala s tím, že se budeme cpát hamburgery a zapíjet je kofolou. Připravila pro člověka tolik rozmanitých druhů ovoce, zeleniny, obilovin, luštěnin, olejnatých semen, až přechází zrak. Pravda, jsou mezi námi lidé, kteří jsou vitální, štíhlí, plni energie, asi jako ti vaši psi a kočky. Jsou to však lidé vědomí, řídí se svou intuicí a stravují se podle přirozeného režimu. Takových lidí je však stále jako šafránu.

Pokud se tímto pravidlem chcete řídit a nastoupit cestu poznání a návratu k sobě samému, musíte doslova převrátit svůj svět vzhůru nohama, přehodnotit svoje zvyklosti, svá dogmata a předsudky. Začínat se však musí pozvolna . Postupně zařadit více celozrnných obilovin (kváskový chléb z celozrnné mouky apod.). Přidávat větší porce částečně syrové a částečně tepelně upravené zeleniny. Podobný vztah můžete mít i k ovoci, takové syrové banány, pomerančová šťáva, jablečná šťáva smíchaná s mrkvovou, to jsou chuťové elixíry k nezaplacení. Lepší zkrátka jeden banán, na kterém si pochutnáte, než smažená kobliha.

Zařaďte do svého jídelníčku vlašské ořechy, nevěřili byste, jak cenná je to potravina. Používejte jen zdravé tuky – za studena lisované oleje, např. olivový, řepkový, lněný, apod. Klidně si dopřejte kvalitní máslo a vejce z podestýlkového chovu. Pravidelně konzumujte bílý jogurt s ovocem, ale nepřidávejte do něj cukr. A když už sladíte, tak raději méně, a hlavně třtinovým hnědým cukrem. Bílý rafinovaný cukr je pro tělo toxický a váže na sebe minerální látky a stopové prvky, o které vás „rafinovaně“ připraví.