Malý domek z palet vyrobíte za pár dnů


Uprchlické tábory v zemích západní a střední Evropy se postupně zaplňují migranty a ti představují pro celý civilizovaný svět značnou finanční zátěž. Pochopitelně bychom se měli zamyslet i nad jejich životní situací, vždyť mít svůj vlastní domov je kromě zdraví to nejcennější, co ve svém životě máme. V současné době se ve světě pohybuje více než třicet milionů uprchlíků a ti žijí mnohdy v katastrofálních podmínkách. Přitom by stačilo jen trochu dobré vůle a pomoci s výstavbou docela jednoduchých, přitom účelných a mnohdy i vkusných příbytků.

dřevěné palety

Postavíte je z vyřazených přepravních palet . Pro obytný prostor pro dvě až tři osoby jich postačí pouhá stovka. Internetem koluje celá řada inspirativních fotografií, s jejichž pomocí si se stavbou přístřešku poradí každý zručný řemeslník.

Práce pro tři až pět řemeslníků na sedm dní

Paleta je velice šikovný stavební materiál. Všechny mají přesné rozměry, snadno se spojují a navzájem kombinují, jednoduchou konstrukci zvládne postavit trojice řemeslníků zhruba za týden. V případě potřeby se staví stěny dvojité, vyplněné izolačním materiálem, např. minerální vatou nebo polystyrenem. Zdrojem vytápění pak mohou být např. krbová kamna s komínovým vývodem mimo objekt.

Střechu může tvořit kanadský šindel nebo vlnitý či rovný plech a materiál je nutné pochopitelně impregnovat nátěrem proti vlhkosti a na spodních podlahových dílech provést nanesení speciální izolační voděodolné vrstvy. Jedinou vyšší investicí jsou pak vchodové dveře a okna. V průběhu výstavby si vystačíte jen s ručním nářadím, kotoučovou pilou, vrtačkou a akumulátorovým šroubovákem.

palety

Cena materiálu (kromě oken a dveří) může být téměř nulová, uvažte, že do uprchlických táborů proudí humanitární pomoc převážená kamiony a zboží se sem dopravuje právě na paletách. Ty pak mnohdy končí na skládkách, nebo jako palivo.