Jak stará je historie palet

Co je to dřevěná paleta, je otázka, na kterou budou znát odpověď asi všichni. Je velmi pravděpodobné, že právě vy jste se s paletou někdy setkali, buď přímo osobně při nákupu zboží, například chladničky, anebo zprostředkovaně v různých obchodech, kde se na paletách běžně zboží převáží.

náklad na paletě

První paleta vyrobená ze dřeva, spatřila světlo světa v roce 1961. O třicet let později se začaly vyrábět první Euro palety, které deklarovaly určitý pevnostní a samozřejmě i rozměrový standard. Od té doby jich ve světě kolují biliony kusů, ovšem počítá se s tím, že mají velmi omezenou životnost, a tak se běžně stává, že končí na skládkách, anebo se z nich vyrábí svérázný nábytek.

Výhodou palet je jejich jednoduchá konstrukce a vysoká nosnost, kombinace těchto dvou faktorů z nich činí optimální přepravní prvek. Jenže ne každému vyhovuje krátká životnost, a zároveň omezená nosnost jednou až dvěma tunami nákladu. Jestliže chcete převážet zboží těžší, musíte jít na to jinak.

dřevěná Euro paleta

Plastová paletaplastová paleta je moderní trend přepravy zboží, kdy se jedná o výrobek velmi pevný, s nosností více než dvojnásobnou ve srovnání s Euro paletami. Na paletu se nakládají například IBC kontejnery pro přepravu ovocných a zeleninových koncentrátů, a to o hmotnosti až pět tun. Kontejnery o objemu 1000 litrů jsou vyskládány do pěti vrstev na sebe a plastová paleta musí být pro ně dostatečně stabilním nosníkem.

Další výhody tohoto řešení jsou celkem zjevné – plast nezapáchá, není kontaminován žádnými toxickými látkami, je netečný vůči většině chemikálií a látek při přepravě, jednoduše se dezinfikuje a čistí a tím pádem udržuje sklad v čistotě. Snad jedinou nevýhodou palet z plastu je fakt, že z nich nevyrobíte ani konferenční stolek, ani křeslo a postel. Teoreticky by to snad šlo, ale postrádalo by to samozřejmě onu výhodu dřevěného masivu – jeho letokruhy a typickou barvu.