Solární energie a vaše dovolená ve stylu „easy rider“

O využití fotovoltaiky už bylo popsáno mnoho papíru a virtuálního prostoru, ale spíše v souvislosti s mnohdy bulvárním hodnocením výroby elektrické energie ze slunce z obřích elektráren, které naší krásné zemi mnoho krásy nepřidávají nebo s hodnocením jejich ekonomiky ve vztahu výrobce – stát. Je ale dobré vědět, že tento druh energie vám s nevelkými náklady v řádu tisícikorun může pomoci k prima dovolené, jste-li vlastnicí/vlastníkem obytného automobilu, karavanu, hausbótu, kajutové lodi nebo třeba malé chatky „daleko od civilizace“.
solární panel na domku
Stačí, když svého miláčka vybavíte potřebnými komponenty. Obecně rozšířeným omylem je, že panely, které přeměňují energii na elektrickou, potřebují sluneční svit. Stačí jakékoli světlo. Denní i jiné. To znamená, že fungují i v noci, pokud mohou čerpat z nějakého světelného zdroje, například z pouliční lampy. Samozřejmě, že intenzivní sluneční svit zvyšuje jejich účinnost. Fotovoltaické systémy pracují se stejnosměrným napětím 12 V (voltů). V dnešní době není problém pořídit elektrospotřebiče, které tomuto parametru vyhovují, nejrůznější světelné zdroje (žárovky, zářivky, LED svítidla), lednice, varné konvice, čerpadla, ventilátory a podobně.
nocování v karavanu
Je-li vaše výbava závislá na střídavém napětí 230 V, vyřešíte to vřazením měniče. Pokud příliš neovládáte Ohmův zákon, je dobré, nechat si spočítat podle spotřebičů, které budete užívat, jaký výkon panelů a jakou kapacitu baterie budete potřebovat. Tím jsem naťukl, jak to celé funguje. Do dvanáctivoltového systému budete potřebovat: panel – dodává energii, regulátor – upravuje energii a zároveň slouží jako pojistka, baterii – uchovává energii. Uveďme si příklad. Rozhodnete- li se pro baterii s kapacitou 100Ah (ampérhodin), budete potřebovat panel s výkonem cca 160W (wattů). Při plně nabitém akumulátoru máte k dispozici 1200 Wh (watthodin). Pětiwattová LED žárovka 12V spotřebuje za deset hodin 50 Wh. V systému s těmito parametry si denně můžete „vyrobit“ až 650 Wh.
Záleží, co od systému očekáváte, respektive co bude napájet. Od toho se samozřejmě odvozují pořizovací náklady. Uvedený příklad plně postačí ke svícení, sledování menší TV, pro dobíjení notebooků, telefonů, tabletů, kamer a podobně. Pořídíte ho zhruba za deset tisíc korun. Hezkou dovolenou!