Péče o miminko je plná otázek a rozhodnutí

Narození nového člena rodiny je vždy velká věc. Zejména, pokud se jedná o potomka prvního. Neustálý kolotoč přebalování, krmení, uspávání, houpání a koupání z vás dělají tak trochu stroj. To byste všechno ale zvládli. Ale v podvědomí vás stále užírá stejná myšlenka – dělám to všechno správně?

ležící miminko

Trendy ohledně výchovy a starání se o miminko a děti se každý rok mění. A mění se opravdu vše. Naše maminky a babičky například koupaly děti každý den, mazaly je krémy a oleji od hlavy až k patě po každém koupání. Dnes se například doporučuje novorozence vykoupat obden.

čerstvě narozené miminko

Další velké téma je dudlík. Dříve, když miminko plakalo, automaticky se mu dal dudlík a miminko se utišilo. Dnes se nedoporučuje dávat dudlík pár dní po narození hned z několika důvodů, například aby se správně miminko přisálo k prsu, aby mu později nerostli křivě zuby, aj.

 

Chovat, nosit, nebo si spíše udržovat menší odstup? Mezi maminkami jsou zástupkyně jak blízkosti mezi miminkem a maminkou po téměř 24 hodin denně, protože se miminko tak cítí víc v klidu a bezpečí, takže po většinu bdělého stavu jsou u miminka, chovají ho, uspávají na ruce, přes den ho mají v šátku na hrudi. Druhá strana jsou maminky, které nechají své miminko více samotné, nechají ho při usínání chvíli i vybrečet, aby si nezvyklo, že na každé zakňourání přiběhne a nebylo tak rozmazlené.

 

Kojení, příkrmy, krmení. To je kapitola sama pro sebe. Dříve obvykle maminky kojily své děti přibližně do půl roku až jednoho roku. V půli roce daly knedlík s rajskou. Dnes se doporučuje jít na všechno opatrněji. Pokud není problém s kojením, doporučuje se výhradně až do půli roka, teprve potom pomalu najíždět na příkrmy. V kojení potom pokračovat klidně i dlouho po roce života dítěte, pokud je to možné.

dítě s jídlem

Celkově se dá říci, že dříve se asi vše tak „nehrotilo“. Tím nechceme říci, že by starší generaci byla péče o miminko zcela lhostejná, jen se prostě dalo více na instinkt. A tak by to mělo být i dnes. Miminko chce především mámu a je mu jedno, jestli jste mu dala najíst o půl hodiny dřív, dala mu látkovou plenu nebo tu jednorázovou. Důležité je, že jste tu pro něj a vše co děláte, děláte s nejlepšími úmysly. Dobrou náladu a pohodu přenesete na dítě, stejně tak jako tu špatnou. Buďte proto víc v pohodě a užívejte si každého okamžiku bez ohledu na to, jestli jste mu zrovna dali napít z té správné lahve.

 

Ono ve výsledku platí staré, známé „všeho s mírou“. Důležité je, že má čistou a suchou plínku, má co jíst, kde spát a hlavně, že je zdravé a spokojené. I když určitě uděláte několik kopanců, s nejlepšími úmysly nemůžete být nikdy špatnými rodiči.