Proč je mateřská dovolená tak náročná

Mateřská dovolená je velice náročná a to jak psychicky tak mnohdy i fyzicky. Spousta lidí, kteří to nezažili vám to neuvěří a nebudou vám to věřit nikdy. Proč jsou ženy natolik unavené z péče o děti? Především si uvědomte, že není dovolená jako dovolená a že ne každé dítě spí denně 3 hodiny a celou noc.

plačící miminko

1.      Péče je stereotypní a náročná

Představte si, že den co den děláte to samé, nemáte nárok na dovolenou, mnohdy ani na pauzu, jíte v poklusu a v klidu si vypít kafe je pouze zbožným přáním. A takhle to jde den za dnem, noc za nocí. Jsou totiž i děti, které se budí každou noc 5x třeba až do tří let věku. Takže ženy (a samozřejmě mnohdy i muži) jsou v zápřahu opravdu od rána do večera a ani v noci nemají klid.

2.      Děti mají spoustu energie

Děti jsou aktivní a nehledí na to, že je maminka unavená. Mnohdy máte tím pádem spoustu běhání za dítkem, a opravdu za celý den naběháte spoustu kilometrů. K tomu se přidají dvě tři vycházky či pobyt na hřišti a máte z toho opravdu fyzicky náročný den.
vykulené dítě s mamkou

3.      Psychická únava

Péče o dítě je náročná a jakmile z miminka vyroste aktivní batole, které se umí vztekat, řvát, mlátit sebou o zem, kousat, kopat a hlavně se neustále ptát na otázky typu „co to je, proč to tak je“, pak se stává ještě náročnější a to především psychicky. Ono zvládnout záchvat vzteku dvouletého dítěte, či neustálé odmítání všeho (nechci, neumím, ne, ne, ne) není zrovna jednoduché a mnohdy je to přímo ubíjející.

4.      Málo péče ostatních členů rodiny

Jsou rodiny, kde se tatínek a babičky angažují stejně, jako maminka a ulehčují jí tím pádem práci. Jsou ale i rodiny, kde děti pomalu ani neví, že mají babičku a tatínek pohlídá maximálně půl hodiny večer, aby maminka mohla pověsit třetí pračku prádla… Dříve žilo více generací pohromadě a tím pádem si pomáhaly a starší prarodiče, kteří už nepracovali, pečovali o nejmenší děti.