Tvoření z přírodních materiálů

Máme na výběr z mnoha přírodnin, které můžeme použít. V lese se povalují šišky, žaludy, větvičky, krásně zbarvené listy a tam, kde roste jírovec maďal, najdeme i kaštany. V zimě nám poskytnou jehličnany chvojí. Nechejte se inspirovat a zkuste si vlastnoručně vyrobit jednoduchéaranžmá, ať už pro vlastní potěšení nebo pro někoho jiného.
květinová dekorace

  • Dobrou službu nám udělá obyčejný mech, který najdeme v trávě. Hodí se nám k zakrytí aranžovací hmoty, k vyplnění zbývajících prázdných míst v aranžmá, nebo jím obalíme obyčejný květináč a do něj vložíme vánoční hvězdu. Převážeme červenou stuhou, přidáme červené bobule a máme hotovo. Není potřeba nic přehánět, vždyť v jednoduchosti je krása.

  • Ze šišek si můžeme vyrobit girlandu. Stačí nám k tomu dlouhý režný provázek, který omotáme okolo každé šišky. Jestliže chceme docílit zasněženého dojmu, naneseme lepidlo na okraje, celou šišku ponoříme do soli a necháme zaschnout.

dekorace s šípkem

  • Větší sklenice nám poslouží k výrobě podzimního svícnu. Na dno postavíme větší bílou svíčku a obsypeme ji kaštany, u některých necháme i slupku. Na jednoduchý vánoční svícen použijeme opět sklenici, kterou tentokrát natřeme silnou vrstvou lepidla a obalíme v hrubozrnné soli. Dozdobíme režným provázkem, kterým přivážeme okolo hrdla malé větvičky chvojí a šípků. Dovnitř vložíme čajovou svíčku.

  • Z větviček si můžeme vyrobit originální obal na květináč. Použijeme k tomu větvičky o průměru 1 cm, zahradnické nůžky a plechovku. Nastříháme je na přibližně stejně dlouhé kousky podle výšky plechovky a tavnou pistolí je přilepíme. Můžou i mírně přesahovat, zakryjeme tím okraj plechovky. Pak už jenom stačí vložit nějakou podzimní rostlinu v květináči, třeba vřes.


Ať už tvoříme sami, s rodinnými příslušníky nebo s přáteli, vždy by nám to mělo přinášet radost. Při troše fantazie a představivosti můžeme vytvořit opravdové skvosty.