Co po základní škole?

Každým rokem se žáci devátých tříd základní školy rozhodují, kam budou směřovat jejich další kroky v cestě za povoláním. Prvotní volba je volba úrovně dalšího vzdělávání. Část žáků bohužel základní školu ani nedokončí a další část jich s učením skončí právě hned po základní škole. Drtivá většina ale ve vzdělávání pokračuje a ti volí mezi učňovskými obory nebo střední školou.

škola

Rozhodnout se v patnácti letech o své budoucnosti a určit si, co budu zbytek svého života dělat není lehká věc. Děti v tomto věku sice mají představu, co která práce obnáší a vědí na co mají a ne, ohledně jejich známek ve škole. Nicméně je důležité si uvědomit, že každá škola nebo učiliště se dá po roce změnit, případně po ukončení studia na jedné škole se může další profesní život ubírat úplně jiným směrem a každé vzdělání se dá dostudovat např. večerní školou. A tak se může stát, že po vystudování střední ekonomické školy zjistíte, že vás účetnictví Praha vůbec nebaví a chcete se raději věnovat dětem v mateřských školkách a doplníte si vzdělání v oboru pedagogiky. Stejně tak učeň, který na základní škole tak tak prolézal se čtyřkami na vysvědčení se může zakousnout do studia, změnit učňovský obor na učňovský obor s maturitou a po maturitě pokračovat dál na nějaké vysoké škole technického směru.

knihy

Nebojte se změnit svou práci, pokud v té své nejste spokojeni a neříkejte, že to nejde, protože tohle a támhleto. V práci trávíte největší část svého života, a pokud vás vaše práce nebaví, odrazí se to jednak na vašich pracovních úkolech, ale také na vašem psychickém zdraví. Nikdo nečeká, že budete chodit do práce raději než jet na dovolenou, ale pracovat v oboru, který mě zajímá a baví, to je záruka velmi spokojeného života.

Nebojte se změn ohledně oboru vaší práce, dělejte to, co vás baví a práce vám půjde sama od ruky.