Kdy je čas koupit vašemu dítěti zvíře

Zvířata jsou skvělou možností, jak si trénovat odpovědnost. Zejména pro děti je to skvělý základ do života. Nemusíte kupovat nijak velké zvíře, stačí pouze nějaký malý křeček, nebo třeba andulka. Toto jsou zvířata nenáročná a nebudou s vámi ani mnoho let. Kdy je ten čas, koupit dítěti nějaké to zvíře? Záleží na věku dítěte. Rozhodně nekupujte žádné zvíře dítěti pod šest let. Riskujete, že dítě ho svou neohrabaností zraní, nebo se o něj stejně nebude po několika dnech starat a nechá to na vás. Šest let je takový věk akorát, kdy si dítě uvědomuje své povinnosti. Začíná chodit do školy, učí se novým věcem, má nové vztahy s kamarády a učí se základům hospodaření s penězi. V tuto dobu se hodí mu koupit nějaké malé zvířátko.

 

křeček

 

Po zakoupení zvířete musíte dítěti vyhradit hranice. Kdy se musí zvíře nakrmit, kolikrát týdně ho musí vyčistit a jak. Musíte mu dát pokyny, které pak musí dodržovat. Také ho poučte, co smí a nesmí se zvířetem dělat. Některé věci se vám jakožto dospělému člověku mohou zdát samozřejmé, ale dítěti nemusí dojít, protože mu je nikdo nevysvětlil. Důležitou součástí celého procesu je naučit dítě, že zvířátko s nimi nebude navždy. Nastane čas, kdy se bude muset ze zvířetem rozloučit. To naučí dítě emocionální stabilitě a rozvine schopnost porozumět vnitřním pocitům a bude lépe vědět, jak s nimi naložit.

 

křeček v košíku

 

Musíte také počítat s tou možností, že se dítě nenaučí jen tak zacházet se zvířetem. Proto musíte být trpěliví a popřípadě se připravit na to, že se budete muset o zvíře postarat vy sami. Předtím, než si ho vůbec přivezete domu si zkontrolujte, že máte vše potřebné. Dostatek příslušenství v kleci, kvalitní krmení a hlavně bezpečný prostor ve kterém může zvířátko bezpečně žít. Raději se také poraďte před samotným pořízením zvířátka s dítětem, jestli je to něco, o co by stálo. Ne každý je nadšenec do zvířat a jestliže do péče o zvíře dítě zapálené nebude, tak nemusíte ani očekávat, že by se chtělo samo od sebe starat.