Pomocník při focení i pěstování

Snad žádný světelný zdroj nemá tolik rozmanitých podob, jako výbojka. Pokud bychom to řekli jednoduše, pak se jedná o uzavřenou trubici, která je naplněná směsí některých plynů. Záleží na tom, pro který účel je konkrétní světelný zdroj vyrobený. Hlavním úkolem výbojky je přeměna elektrické energie na světlo. Ona to ale nemá tak jednoduché. Má několik různých funkcí.

výbojka

  • Jestliže je plněná neonem, pak má za úkol pracovat v reklamě a svým světlem lákat zákazníky do různých nočních klubů nebo restaurací a kasin.
  • Ta, která je naplněná plynem xenonem, našla své využití v blescích, světlometech osobních automobilů nebo v obloukových lampách. Její světlo je modrošedé až bílé. Za některých zvláštních podmínek se může změnit až na velmi světle zelenomodré.
  • Výbojka, do které jsme uzavřeli helium, se pozná podle bílého až oranžového světla. V některých případech může být i šedá nebo modrá. Tuto variabilitu využívají především umělci pro světelné efekty při své tvorbě.

Správné světlo pro ještěrky

Jedním ze zajímavých druhů těchto světelných zdrojů je takzvaná růstová výbojka. Ta našla své uplatnění při pěstování a šlechtění květin. S její pomocí mohou odborníci v zahradnických pracích dosáhnout opravdu krásného květenství u svých výpěstků. Podobné druhy najdeme i u chovatelů, kterým pomáhají při dosažení ideálních životních podmínek jejich svěřenců. Zejména u cizokrajných plazů a hadů. Ti jsou totiž velice hákliví na světlo a teplo. Klasická žárovka není pro tyto účely vhodná.

barevné žárovky

  • Její světlo je velice intenzivní, a kromě toho i vydává velké teplo.
  • Pokud by tedy zůstala dlouho zapnutá nebo byla nevhodně instalovaná, mohla by se terarijní zvířata doslova upražit.

Proto pěstitelé i chovatelé vítají rozvoj v oblasti světelných zdrojů, protože se jim tím rozšiřují možnosti, jak kvalitněji provozovat svůj koníček nebo i obživu.

3.9/5 - (35 votes)