Lyofilizace: technologie budoucnosti

Díky své oblíbenosti a benefitům pro lidské zdraví se ovoce snažíme uchovat i mimo sezónu, kdy dozrává.

Ovoce se zpracovává mnoha způsoby a už od dětství si pochutnáváme na sladkých marmeládách, do buchet dáváme povidla, v zimě si zpestříme rádi jídelníček i v dospělosti domácí zavařeninou a u televize si zachroupeme s hrstí křížal.

su

Od dob rozmachu mrazících boxů do domácnosti se jedním z nejoblíbenějších způsobů uchování ovoce zamrazení. Jde o nejrychlejší a nejsnadnější způsob, jak si vlastnoručně vypěstované nebo sklizené ovoce uchovat a třeba uprostřed zimy si z něj udělat křupavý lahodný koláč.

Každé zpracování ovoce je ale kompromisem, protože ať už jde o kompot, marmeládu nebo třeba ovocnou dřeň, zpracováním se některé vlastnosti ovoce mění nebo úplně ztrácí. Proto věda stále hledá nové způsoby, jak ovoce co nejšetrnějším způsobem zpracovat a uchovat s co nejlepší výživnou hodnotou a chuťovými vlastnostmi.

su1

Lyofilizace ovoce představuje jednu z moderních možností, jak z ovoce udělat trvanlivou a chuťově výbornou potravinu a především pochutinu.

Toto ovoce sušené mrazem přivítají všichni mlsouni, kteří si rádi večer u televize trochu zahřeší a mají rádi ten příjemný zvuk, který se ozývá při pojídání něčeho křehkého a křupavého.

Lyofilizované ovoce je významné proto, že si zachovává veškeré vitamíny a minerály. V současné době je toto ovoce už běžně v obchodech a jediné, co je jeho nevýhodou, je vysoká cena, která brání jeho většímu rozšíření.

Tímto moderním způsobem se dá zpracovávat prakticky každé dostupné ovoce. Pří zpracování se voda obsažená v každém ovoci při běžném sušení odstraní pozvolným odpařováním v troubě nebo v sušičce. Lyofilizace využívá vysokého mrazu a nízkého tlaku. Mrazem se voda vytlačí na povrch ovoce a díky nízkému tlaku se přemění na páru a odpaří, aniž by se narušila pevná struktura ovoce.

Sušení se provádí v několika fázích a je pracné a ekonomicky nákladné.